Strona główna » poradnik » Wypełnianie zmarszczek: botoks czy kwas hialuronowy

Wypełnianie zmarszczek: botoks czy kwas hialuronowy

Współczesna medycyna estetyczna ma do wiele do zaoferowania pacjentom poszukującym sposobów na redukcję zmarszczek. Jednymi z popularniejszych metod, dzięki którym skóra może stać się bardziej wygładzona są zabiegi wykonane z użyciem kwasu hialuronowego oraz botoksu. Czym się różnią substancje i co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o wizycie w gabinecie medycyny estetycznej?

Kwas hialuronowy a botoks

Zacznijmy od tego, czym jest kwas hialuronowy. Jest to substancja pochodzenia naturalnego, która występuje w ludzkim organizmie i odpowiada m.in. za odpowiednie nawilżenie skóry. Wraz z wiekiem tracimy ją, a skóra staje się bardziej wiotka, mniej napięta; pojawiają się też pierwsze zmarszczki. Botoks natomiast, czyli toksyna botulinowa, jest wytwarzany przez bakterie beztlenowe, a podawany podskórnie odpowiada za blokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego.

Kiedy stosuje się kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy polecany jest częściej w przypadku osób zmagających się ze zmarszczkami statycznymi, czyli takimi, które powstają w wyniku utraty elastyczności skóry. Substancja służy także do modelowania ust. Efekt zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego widoczny jest niemal natychmiast. Skóra pacjentów poddanych wypełnianiu tą substancją staje się rozświetlona i lepiej nawilżona. Zmarszczki są natomiast zredukowane i mniej widoczne. Dla utrzymania efektu zaleca się powtórny zabieg z użyciem kwasu hialuronowego w odstępie kilkunastu miesięcy.

Toksyna botulinowa – dla kogo?

Nieco inaczej wygada sytuacja w przypadku toksyny botulinowej. Zabiegi z botoksem wykonywane są najczęściej u pacjentów, którym zależy na zredukowaniu widoczności zmarszczek mimicznych. Jako że botoks jest neurotoksyną i paraliżuje mięsień, takie rozumowanie jest jak najbardziej uzasadnione. Choć niektórzy błędnie uważają, że botoks powoduje nieodwracalne zmiany, trwałość efektu po zabiegu utrzymuje się do 6 miesięcy. Po tym czasie, jeśli zależy nam na utrzymaniu go, zabieg należy powtórzyć.

 

 

Który ze sposobów jest więc lepszy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Przed podjęciem decyzji o wypełnieniu zmarszczek należy skonsultować się ze specjalistą medycyny estetycznej, który zapozna się z indywidualnymi potrzebami pacjenta i postara się doradzić, jaka metoda będzie najbardziej wskazana w danym przypadku.

Umów się na darmową konsultację

9