Strona główna » poradnik » Jak wykorzystuje się botoks w medycynie estetycznej?

Jak wykorzystuje się botoks w medycynie estetycznej?

Toksyna botulinowa, powszechnie nazywana botoksem, jest substancją wykorzystywaną przede wszystkim w gabinetach medycyny estetycznej. Pacjenci i pacjentki na całym świecie korzystają z zabiegów z jej użyciem w celu pozbycia się zmarszczek mimicznych i wygładzenia bruzd na twarzy. To obecnie najpopularniejsze zastosowanie botoksu.

Toksyna botulinowa i jej historia

Historia toksyny botulinowej sięga XIX wieku. Po raz pierwszy informacje na temat jadu kiełbasianego opublikował niemiecki uczony Justin Kerner, który podzieli się wówczas ze światem swoim odkryciem odnośnie do zatrucia jadem kiełbasianym. Choć początkowo nic nie zapowiadało tego, że botulina zrobi zawrotną karierę w medycynie, w latach późniejszych odkryto korzystne zastosowania substancji. Toksyna botulinowa w formie, jaką znamy dzisiaj po raz pierwszy została zastosowana dopiero pod koniec lat 80. XX wieku. Wówczas zaczęła się też rozpowszechniać obecnie używana nazwa substancji, czyli botoks.

Zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej

Dzisiaj zabiegi z użyciem toksyny botulinowej są najczęściej domeną gabinetów medycyny estetycznej. W trakcie wizyty pacjentom wstrzykiwane są niewielkie ilości botoksu na wybrane partie ciała, najczęściej twarzy lub szyi. Substancję wprowadza się do mięśnia przy użyciu cieniutkiej igły. Cały zabieg zajmuje zazwyczaj około kilkunastu minut, jest bezbolesny i nie wymaga od pacjenta rekonwalescencji.

Jak jednak działa toksyna botulinowa i dlaczego jej właściwości wykorzystywane są w medycynie estetycznej? Botoks wstrzyknięty precyzyjnie w mięsień, paraliżuje go, uniemożliwiając pogłębianie się lub powstawanie nowych zmarszczek mimicznych. Efekt „zamrożenia” widoczny jest już kilka dni po zabiegu i utrzymuje się następnie przez kilka miesięcy. Małe dawki botuliny wstrzykuje się najczęściej w celu wygładzenia kurzych łapek, zmarszczek wokół ust czy w obrębie czoła. Część pacjentów decyduje się też na zabiegi na szyję czy bruzdy nosowo-wargowe.

Zabieg powinien być wykonany po konsultacji z lekarzem i specjalistą medycyny estetycznej. Choć wstrzykiwanie botoksu uznaje się za bezpieczną procedurę, ważna w trakcie wizyty w gabinecie jest precyzja oraz doświadczenie lekarza, który aplikuje pacjentowi odpowiednią dawkę substancji.

Umów się na darmową konsultację

9