Zabiegi – Naczyniaki

 

Pod nazwą popularną „naczyniaki” rozumiemy dwa zupełnie różne typy zmian. Jedne są to naczyniaki wczesnoniemowlęce. Zmiany te powstają zwykle w pierwszych tygodniach życia.
Ich charakterystyczną cechą jest szybki wzrost w okresie noworodkowym rozpoczynający się kilka dni czy tygodni po urodzeniu, po którym następuje faza zaniku, trwająca do kilku lat. Charakterystyczne w wywiadzie od rodziców jest to, iż dziecko urodziło się bez tej zmiany lub z „drobną plamką”.
Leczenie naczyniaków obejmuje zmiany, mające charakter guza pokrytego ścieńczałym naskórkiem o kolorze sinoczerwonym. Po fazie szybkiego wzrostu, po około roku przestają one rosnąć i następnie ulegają stopniowemu zanikowi. Obecnie wiemy, iż wcześnie rozpoznane mogą być skutecznie leczone przy pomocy maści lub leków podawanych doustnie. W niektórych przypadkach „starych zmian” dobry efekt daje terapia laserowa. Leczenie chirurgiczne poprzez wycięcie zarezerwowane jest dla pacjentów starszych oraz zmian, które stanowią pośrednie zagrożenie dla życia w związku z możliwością wystąpienia krwawienia lub z powodów estetycznych. Czasami leczenie wymaga użycia kilku metod i bywa czasochłonne.
Druga grupa zmian naczyniowych to malformacje naczyniowe. Są one rzadkimi, trwałymi wadami, powstającymi wskutek zaburzeń rozwoju naczyń. W przeciwieństwie do naczyniaków wczesnoniemowlęcych nigdy nie ulegają one zanikowi. W zależności od ich rodzaju, można wyróżnić następujące wersje zmian wrodzonych:
– włosowate (kapilarne),
– żylne,
– limfatyczne,
– mieszane.
Malformacje naczyń włosowatych (kapilarne) przejawiają się na skórze jako zmiany w formie plam, w kolorze różowym bądź intensywnie czerwonym, które są widoczne już po urodzeniu. Jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów naczyniaków włosowatych jest „plama wina porto”.
Leczenie malforacji naczyniowych zależne jest od ich rodzaju i umiejscowienia. Dziedziną, w zakres której wchodzi niwelowanie tego typu zmian skórnych, jest laseroterapia. Malformacje żylne mają różnorodny wygląd, od pojedynczych poszerzeń żylnych (pajączków naczyniowych czy żylaków) lub mas gąbczastych do licznych zmian obejmujących rozległe obszary skóry, a nawet wiele narządów. Niektóre z nich mogą wywoływać silne dolegliwości bólowe związane z wykrzepianiem krwi wewnątrz zmiany.
Najprostszym badaniem pozwalającym ocenić rodzaj malformacji, jej rozległości i oddziaływanie na sąsiednie struktury jest ultrasonografia. Leczenie tych zmian jest często wieloetapowe i skomplikowane. Obecnie zwykle używamy w tym celu różnych, dobranych odpowiednio do typu zmiany laserów.
Inne metody leczenia obejmują kompresoterapię (ucisk), podawanie miejscowe leków hamujących wzrost naczyń (doksycyklina, bleomycyna, picibanil), skleroterapię czy chirurgiczne usunięcie guza naczyniowego. Często w celu uzyskania lepszego efektu terapeutycznego metody te kojarzone są ze sobą.
W swojej praktyce zajmuję się diagnostyką, poradnictwem oraz leczeniem wszelkiego rodzaju naczyniaków i malformacji naczyniowych. Stosuję wiele metod leczenia, mających na celu poprawę estetyczną lub całkowitą eliminację zmiany.

Umów się na darmową konsultację

9