Zabiegi – Blizny

Blizny na powierzchni naszej skóry stanowią niezbyt estetyczną pamiątkę po doznanych urazach czy po operacji. Niektóre z nich są mało widoczne, innych nie sposób nie dostrzec. Różne typu urazów w różny sposób predysponują do powstawania blizn. Te pooperacyjne, powstałe po interwencjach chirurgicznych, są zwykle estetyczne, gdyż chirurg starannie zbliża do siebie tkanki. Z drugiej strony trwałe ślady powstałe po oparzeniach czy tzw. „brudnych” czy szarpanych ranach są zwykle szpecące i nierówne. Dodatkowo każdy z nas ma zupełnie inne predyspozycje do gojenia ran.
Blizna wytwarza się na skórze, gdy ubytek sięga do skóry właściwej i do dalszych warstw skóry. Jest naturalnym stanem zejściowym po zagojeniu się rany. Wytwarza się w miejscu uszkodzenia słabo unaczyniona, zbita tkanka łączna.
Każdy z nas w naturalny sposób chciałby się pozbyć blizn. Czy możliwe jest skuteczne leczenie blizn?
Należy pamiętać, że nigdy nie znikną one całkowicie, jednak możemy znacznie poprawić ich wygląd stosując różne zabiegi.
Obecnie bardzo skuteczną metodą na pozbycie się blizn jest laseroterapia. Leczenie laserem dopasowywane jest odpowiednio do rodzaju zrostu. W zależności od jego wyglądu, dobieramy rodzaj lasera, który używamy. Zwykle są to lasery tlenkowęglowe lub pulsacyjno-barwnikowe.
Laserowe leczenie może zmniejszyć występowanie „zaciągnięć skóry”, zmarszczek, plam starczych, czy keloidów. Nie usuwa ich jednak całkowicie. Procedurę tę możemy łączyć z ostrzykiwaniem blizny preparatami sterydów.
Procedura jest bezpieczna dla pacjenta i wymaga zwykle jedynie znieczulenia miejscowego. Po zabiegu możemy odczuwać dyskomfort w okolicy zabiegu, obrzęk, swędzenie, a w wyjątkowych przypadkach nawet punktowe krwawienie.
Procedura wymaga zwykle 3-4 powtórzeń.

Umów się na darmową konsultację

9